Salı, Ekim 27, 2020
Ana Sayfa Ekonomi İyileştirme Felsefesi (Kaizen)

İyileştirme Felsefesi (Kaizen)

Üretim tesislerinde tüm çalışanların sürekli iyileştirmeye katılımcı olması sürdürülebilirlik için önemlidir. Çıktılardaki değer kriterlerini geliştirecek yönde birçok küçük kazanç fırsatı her işletme de vardır. Bu küçük kazançları sürekli olarak iyileşmeye katkı sağlatacak bir sisteme ihtiyaç vardır. Bu yaklaşımı sağlamak için kullanılabilecek en iyi yöntem Kaizendir.

Kaizen Jopanca’da sürekli iyileştirme (Kai: değişim, Zen: daha iyi) anlamını taşıyan bir sözcüktür. Kaizen en basit haliyle sistematik bir yaklaşım ile çalışanın çalışma ortamında sorumlu olduğu alanda yaptığı işi en iyi bilen kişi olarak küçük küçük iyileştirmeleri bireysel olarak bulması ve uygulamasıdır. Kazien tesiste çalışanların tümünü kapsaması gerekir. Her birey çalıştığı alan ve meşgul olduğu işle ilgili iyileştirme fırsatlarını görmeli ve sürekli iyileştirmeye açık olmalıdır.

Kaizen, üretim alanlarında, makinalarda, ofislerde, ambarlarda, evde yani her yerde her
zaman yapılabilir. Üretim tesislerinde ise Japonca Muda denilen on altı büyük kaybın
(ekipman verimsizleştiren 8 kayıp, işgücü verimini düşüren 5 kayıp, malzeme ve enerji
kayıpları) sıfıra indirilmesi amacı ile sürekli yapılan kaizenler ile verimlilik ve karlılık
artacaktır. Kaizenin sadece üretim tesisine değil işgören tarafına da olumlu katkıları olur.
Örnek vermek gerekirse; çalışanlar daha pozitif yaklaşıma sahip olurlar, yaratıcılıkları, sunuş teknikleri ve problem çözme yetenekleri artar.

Kaizen iyileştirmeleri ürün özellikleri üzerine, üretimdeki zaman iyileştirmeleri üzerine, süreçler ve girdiler üzerine yapılabilir. Birkaç basit örnek ile daha anlaşılır kılmaya çalışalım. Birinci örnekte bir operatör hayal edelim günde bin adet koltuk iskeletinin kaynağını yapabiliyor olsun. Bu üretim süreci esnasında sürekli arkasını dönerek kaynatmak için mil parçaları eline aldığını düşünün. Bu arkaya her mil için dönmeyi engellemeye yönelik bir iyileştirme yaptığında üretimi günde 1100 adede çıkıyor ise aynı saat ile günde 100 adet daha fazla iskelet üretecektir.

İkinci iyileştirme örneğimiz de ise bir çalışan düşünelim ki kontrol gerçekleştiriyor olsun ve bu kontrol bölgesinde masaya boyunun zor yetiştiğini düşünelim. Bu durumda çalışan işçinin altına yükseklik oluşturan bir platform koyulması çalışanın ergonomisini arttıracak yönde bir kaizen örneğidir. Evden bir örnek vererek devam edelim. Evde genelde televizyonu izlerken uyuyup kaldığınızı ve boşuna elektrik sarfiyatı oluştuğunu hayal edin. Bunu önlemek amacı ile TV ye 1 saat boyunca müdahale edilmediğinde kapanacak şekilde ayar yapılması bir kaizendir. Böylelikle siz uyuyup kaldığınız durumda dahi maksimum 1 saat sonra TV kapanacaktır.

Peki, ama bu çalışmalar için kaizen en basit hali ile nasıl yapılır? Her şeyden önce problemin ne olduğu ortaya koyulması gerekir. Bu problemi ortadan kaldırmaya yönelik fikirler ortaya koyulur. Problemi çözecek olan öneriler uygulamaya dökülür. Sonrasında kontroller yapılıp takip edilir. Kaizenler iyileştirmenin büyüklüklerine, kök sebeplerin tespit zorluklarına ve çözüm yöntemlerine göre hızlı kaizen, standart kaizen, majör kaizen ve ileri kaizen olarak sınıflandırılmaktadır.

Devam yazılarımızda kaizen türleri ve nasıl yapılacağını açıklıyor olacağız. Kaizeni
yaşamınıza almanız dileği ile…

Kerim KARADAL , MBA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Konular

İyileştirme Felsefesi (Kaizen)

Üretim tesislerinde tüm çalışanların sürekli iyileştirmeye katılımcı olması sürdürülebilirlik için önemlidir. Çıktılardaki değer kriterlerini geliştirecek...

Tahribatsız Muayene ve Gelecek

Tahribatsız muayene denildiğinde, akla insanlık tarihi kadar eski bir kontrol yöntemi gelmesigerekir. Gözle kontrol ya da görsel...

Yetenekleri Elde Tutma

Günümüzde teknolojinin hızlı ilerlemesi ve bilginin hızlıpaylaşılmasıyla birlikte, İşletmeler karlılıklarını arttırmakveya varlıklarını sürdürmek için yeni...

The Weirdest Places Ashes Have Been Scattered in South America

We woke reasonably late following the feast and free flowing wine the night before. After gathering ourselves and our packs, we...

Yorumlar